Konferencja prasowa – „KULTURA DLA BIAŁEGOSTOKU”

Czymś, co łączy wszystkich białostoczan, niezależnie od ich światopoglądu czy poglądów politycznych, jest wspólna kultura, historia i tradycja. Dziedzictwo. Wszyscy mamy w sercach specjalne miejsce dla Białegostoku – naszej „małej ojczyzny”. Pragniemy podzielić się z Polską oraz światem pięknem i historią naszego Miasta. W związku z tym moją propozycją jest stworzenie we współpracy z Wicepremierem Glińskim, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz producentem polskich filmów historycznych Bogusławem Jobem serialu o Białymstoku.

Celem tego serialu będzie promocja Białegostoku. Chciałbym, żeby serial był zrealizowany w Białymstoku, mówił o naszej różnorodności kulturowej. Wierzę bowiem, że mamy do zaoferowania o wiele więcej niżklub sportowy Jagiellonia Białystok, którym oczywiście życzymy samych sukcesów.

– „Jest to ciekawa rzecz. (…) Działby się na pewno w samym Białymstoku i okolicach tego miasta. Natomiast też na pewno będę chciał zrobić tutaj pewne sceny do filmu pt. „Anders”, którego już rozpoczęliśmy produkcję.” – zapewnia pan Bogusław Job.

Kolejną propozycją, która mogłaby spowodować, że Białystok stanie się kulturalną marką na mapie Polski i Europy, jest organizacja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Barokowej. Festiwale takie mają w naszym mieście długą tradycję, jednak do tej pory nie uzyskały rangi przedsięwzięcia ogólnopolskiego. Czas to zmienić! W Polsce obecnie nie odbywają się takiego rodzaju wydarzenia muzyczne, jest to więc nisza, którą możemy i powinniśmy zapełnić.

– „W oparciu o olbrzymi potencjał, jakim Białystok dysponuje – jest to miejsce i zasób wspaniałych artystów, którzy mogą taki festiwal współtworzyć” – mówi Wicepremier Gliński.

Jak powszechnie wiadomo, muzyka łączy pokolenia. Następnym moim postulatem dotyczącym rozwoju kulturalnego Białegostoku jest organizacja Festiwalu Muzyki dla Seniorów. Do tej pory seniorzy wykluczeni byli z oferty kulturalnej Miasta, mimo że seniorów cały czas przybywa. Wspólnie z panią Haliną Frąckowiak – która zgodziła się zostać Dyrektorem Artystycznym tego wydarzenia – mamy nadzieję, że taki Festiwal spowoduje integrację marginalizowanych do tej pory osób starszych w naszym Mieście.

– „Seniorzy są także przyszłością Białegostoku”, stwierdził Wicepremier Gliński.

Także w dziedzinie kultury należy podkreślić istotną rolę dobrej i harmonijnej współpracy samorządu z władzą centralną. Dla naszych inicjatyw mamy poparcie rządu, który również dostrzega konieczność pobudzenia kulturalnego Miasta.