Lotnisko zawsze blisko

Lata zaniechań w sprawie lotniska regionalnego prezydenta Truskolaskiego i władz województwa stawia Białystok w złej sytuacji. Powstanie CPK pozornie pogarsza naszą sytuację. Białystok i Podlasie potrzebują szybkiego dostępu do portu lotniczego – inaczej nasz rozwój staje pod ogromnym znakiem zapytania. Nie przekreślając sprawy budowy lotniska regionalnego (nie karłowatego pasa startowego) rząd ze szczególną troską podchodzi do sprawy lotniczego wykluczenia Białegostoku. Dzisiejsza rozmowa z ministrem Mikołajem Wildem odpowiedzialnym w polskim rządzie za sprawy CPK wskazuje, że – niezależnie od naszych starań o powstanie lotniska – priorytetem jest powstanie szybkiej kolei. Rząd polski zamierza zainwestować w połączenia kolejowe, tak aby możliwe było dotarcie do CPK w czasie krótszym niż 2 godziny. Minister Wild obiecał, że po realizacji całej inwestycji siatka połączeń kolejowych pozwoli dotrzeć z Białegostoku do Centralnego Portu Lotniczego „Solidarność” w czasie około godziny 37 minut. Czas podróży do stolicy skrócony zostanie do godziny i kwadransa! Polski rząd planuje zainwestowanie 6,5 miliarda w przebudowę połączeń kolejowych, a szybka podróż Białystok – Warszawa trwająca krócej niż ugotowanie obiadu będzie możliwa już za 9 lat!

To oznacza, że moje rozmowy z polskim rządem mają głęboki sens. Do czasu zbudowania lotniska regionalnego na Podlasiu nasi mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z szybkiej kolei pozwalającej na dotarcie do CPK oraz lotniska w Lublinie.

Te bardzo ważne deklaracje pozwalają skoncentrować się na realizacji głównego celu jakim będzie budowa portu lotniczego na Podlasiu. Ważne jest jednak, aby w imieniu Białegostoku takie rozmowy z polskim rządem kontynuował prezydent tego miasta. Jeżeli głosami białostoczan zostanę wybrany na to stanowisko będę równie uparcie zabiegał o realizację tego celu jak robię to obecnie zabiegając, aby – do czasu powstania lotniska – białostoczanie mogli korzystać z szybkich kolejowych połączeń z Białegostoku do Warszawy i Lublina.